Otázka: „Vydedenie a dohoda dedičov.“
Po našej babke zdedili tri sestry (jedna je moja mama) dom aj pozemok. Na jednej tretine býva môj brat, ktorý tam spôsobil veľké škody (výbuch vyšetrovaní políciou a zomrel tam aj človek) a má tam aj trv.pobyt. No po našej mame budeme tú jednu jej tretinu dediť traja, ja môj brat a druhý brat čo tam žije. A tu je ten problém, ostatní členovia rodiny na mňa tlačia, aby som nechala toho brata čo tam žije vydediť. Že vraj mám na to právo, keďže som opatrovala a aj pochovala oboch rodičov len ja a plus som opatrovala aj babku. Môj brat býval u nej a ja som ju mala u seba a starala som sa o ňu, mám o tom aj doklady. A on tam vlastne ohrozuje život ostatných ľudí, spolumajiteľov. Bol tam ten výbuch, každú chvíľu sú tam policajti. Ja by som z toho vlastne nič nemala, keďže je to nepredajné. Len všetkým ide o to, vyhodiť odtiaľ toho môjho brata. Druhému bratovi je to jedno, súhlasí nech sa to po našej mame nedelí, nech to vlastne zdedím len ja. Ako to teda je? Mám právo žiadať dedičstvo po mame len pre seba? Môžeme sa ho takouto formou zbaviť, keďže tam spôsobil škody a ohrozuje ostatných?
Odpoveď:
Vydediť svojich dedičom môže len poručiteľ, t.j. len Vaša mama a to len zo zákonných dôvodov. V listine o vydedení, ktorá musí mať notársku zápisnicu, musí byť zdôvodnené vydedenie.
V dedičskom konaní sa môžete dohodnúť, že po poručiteľovi bude dediť len jeden dedič, ale musí to byť dohoda. Ak s tým nebude niektorí z dedičov súhlasiť, tak sa bude dediť podľa zákona, ak poručiteľ nespísal závet. Vy sa stávate dedičom až smrťou poručiteľa a dovtedy nemáte žiadne práva so svojim potenciálny dedičstvom nakladať.