Otázka: „Odmietnutie dedičstva a zodpovednosť za dlhy poručiteľa.“
Môj otec umrel a počas manželstva s mojou mamou narobil dlhy. Po jeho smrti som ako jediný dedič dedičstvo odmietla. Chcem sa opýtať, či aj moja mama ma ešte nejaké dlhy, aj keď sa s otcom rozviedla a ja dedičstvo odmietla.
Odpoveď:
V dedičskom konaní po Vašom otcovi sa muselo vyporiadať aj bezpodielové spoluvlastníctvo Vašich rodičov, ak pravdaže neboli rozvedení. Či má Vaša mama nejaké dlhy závisí od toho, ako sa vyporiadalo bezpodielové spoluvlastníctvom manželov v dedičskom konaní. Táto skutočnosť je uvedená priamo v osvedčení o dedičstve po Vašom otcovi.
Ak Vaši rodičia boli rozvedení, tak bezpodielové spoluvlastníctvom si mali vyporiadať do 3 rokov od právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Ak tak neurobili, tak platí zákonné vyporiadanie podľa ktorého pri hnuteľných veciach sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z BSM pre svoju potrebu alebo potrebu svojej rodiny či domácnosti užíva ako výlučný vlastník. O ostatných hnuteľných veciach a nehnuteľnostiach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve exmanželov a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí aj na ostatné majetkové práva, ktoré sú pre manželov spoločné.
Čo sa týka dlhov vzniknutých počas trvania manželstva, v súlade s judikatúrou Najvyššieho súdu tieto nepatria do BSM, avšak primerane sa na nich použijú ustanovenia o vyporiadaní BSM upravené Občianskym zákonníkom. Aj v prípade, ak za trvania manželstva vznikol dlh, z ktorého bol zaviazaný len jeden z manželov, ktorý napríklad uzavrel vo svojom mene zmluvu o pôžičke a ak takto získané prostriedky boli použité na kúpu určitej veci, vo všeobecnosti patrí aj táto vec do BSM. Manželovi zaviazanému z pôžičky sa na takto vynaložené prostriedky prihliadne pri vyporiadaní BSM. T.z. to čo každý z manželov vynaložil na spoločný majetok zo svojho, mu má byť uhradené zo spoločného majetku druhým manželom.