Otázka: „Náhradné ubytovanie za vysťahovanie priateľky.“
Syn je vlastníkom bytu, v ktorom žije priateľkou 4 roky. Má tam aj ona trvalý pobyt. Rozišli sa a priateľka sa nechce vysťahovať. Musí jej syn nájsť náhradné ubytovanie, keď nie sú manželia a nemajú ani deti?
Odpoveď:
Váš syn nemá žiadnu povinnosť voči svojej bývalej priateľke, ktorej umožnil bývať v byte spolu s ním. S trvalým pobytom sa nespája povinnosť náhradného bývania.
Z dôvodu toho, že sa bývalá priateľka zdržuje v byte Vášho syna proti jeho vôli, neoprávnene zasahuje do jeho vlastníckeho práva, pričom Váš syn ako vlastník má právo na ochranu svojho vlastníctva.
Súdnu ochranu vlastníckeho práva možno realizovať prostredníctvom dvoch typov žalôb, a to
a) žaloby na vydanie veci (actio reivindicatio) – predpokladá, že iná osoba neoprávnene, t.j. bez právneho dôvodu, zadržiava vec patriacu vlastníkovi a súčasne mu ju odmieta vydať. Žaloba musí znieť na vydanie veci alebo vypratanie nehnuteľnosti tak, aby rozhodnutie súdu bolo možné vykonať podľa ustanovení Občianskeho súdneho poriadku o výkone rozhodnutí, resp. podľa zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok).
b) zapieracou žalobou (actio negatoria) – chráni vlastníka pred každým iným zásahom do jeho oprávnení, než je zadržiavanie veci.
Preto ak sa na základe výzvy bývalá priateľka z bytu neodsťahuje, je potrebné podať na súd žalobu na vypratanie nehnuteľnosti.
Zákon spája bytové náhrady so skončením nájomnej zmluvy, ktorá môže skončiť v zmysle § 711 Občianskeho zákonníka výpoveďou prenajímateľa.
Keďže v prípade Vášho syna nejde o nájomný vzťah, odporúčam písomne vyzvať bývalú priateľku na vypratanie nehnuteľnosti so stanovením lehoty na vypratanie a po jej uplynutí následne podať žalobu na súd. Zároveň je potrebné zrušiť jej trvalý pobyt a to návrhom na zrušenie trvalého pobytu podanom osobne na príslušnej ohlasovni obce, pričom je potrebné priložiť aj doklad preukazujúci vlastnícke právo k bytu.